GUDAČI SVETOG ĐORĐA SA SOLISTOM DRAGANOM ĐORĐEVIĆEM

web1

Kamerni orkestar „Gudači Svetog Đorđa“, povodom 40 godina kontinuiranog rada, izveo je na 58. “Mokranjčevim danima“ jedno od kanonskih dela srpske muzike, „Cartoon“ nedavno preminulog kompozitora Zorana Erića, Serenadu za gudače Petra Čajkovskog i Koncert u Ce-duru za violončelo Jozefa Hajdna sa solistom, proslavljenim violončelistom, Draganom Đorđevićem Suzukijem.Ljubitelji kamernog zvuka uživali su u nastupu renomiranog kamernog orkesta, a posebno umetnika koji važi za jednog od najoriginalnijih u svojoj generaciji i koji svira na violončelu iz 1797. godine – Dragana Đorđevića Suzukija.

– Svirali smo Hajdna, u pitanju je jedan od najpoznatijih, možda i najlepših koncerata za čelo i ja ga volim. Imao sam osećaj da smo mi na sceni stvorili jednu lepu atmosferu međusobno i odsvirali nešto što uopšte nismo probali. Ja u stvari najviše volim takve koncerte kad inspirišemo jedni druge, za vreme koncerta. Za sebe mogu da kažem da mi je bilo lepo, a nadam se i publici. Kad sviramo bez dirigenta, to je još jedan dodatni zadatak i obaveza da za vreme sviranja morate mnogo više da slušate orkestar, da komunicirate i budete spona – izjavio je Dragan Đorđević Suzuki.

Poznatom violončelisti ovo nije prvi nastup na Festivalu „Mokranjčevi dani“.
-Uvek sa nekim poštovanjem izgovaram ime Stevana Mokranjca. Ovaj festival je jedan od naših najznačajnijih u zemlji i to je dodatno uzbuđenje da ne kažem obaveza. Čast je biti deo jednog ovakvog programa – zaključuje Dragan Đorđević Suzuki.

Gudači Svetog Đorđa za sobom imaju više od 1600 nastupa u zemlji i inostranstvu, a na koncertu u Negotinu, povodom 40 godina kontinuiranog rada, predstavili su se u znatno podmlađenom sastavu.
-Mi imamo vrlo poseban zvuk, boju i energiju tokom sviranja koji negujemo od samog početka i to pokušavamo da prenesemo mladim kolegama. Važno je da zajedno dišemo, mislimo. Una Stanić je naš novi kocertmajstor, jako nam je lepo sa njom. Ona je izvrstan violinista i umetnik, uklopila se sa našom idejom tako da, u kombinaciji sa Srbom Dinićem, imamo šansu da ponovo zasijamo u punom sjaju – reči su Ljubomira Milanovića, jednog od osnivača i vođe viola Kamernog orkestra Gudači Svetog Đorđa.

Proslavljeni orkestar predstavio se jednim od kanonskih dela srpske muzike, „Cartoon“ nedavno preminulog kompozitora Zorana Erića.
-Erića vrlo rado sviramo naravno, a „Cartoon“ je njegova najpopularnija kompozicija. Stavili smo je na program Festivala jer želimo, Mokranjcu u čast, da sviramo domaćeg kompozitora u Negotinu – zaključio je Milanović.