U NEGOTINU OTVORENI 46.“MOKRANJČEVI DANI“

….iz novinarskog pera Suzane Mihajlović-Jovanović

festivalska zastavaNEGOTIN, 9.septembar – Vreme je, nadahnuto reče naš proslavljeni violinista Stefan Milenković besedeći na otvaranju 46. „Mokranjčevih dana“ u Negotinu, da zajedno razmislimo o budućnosti klasične muzike koja u ovom svetu interneta i raznih čudesa, teško da može da parira. Umetnici su ti, podsetio je mladi virtuoz, koji muziku moraju da približe svima, odbijajući kao on da budu „snobovi muzike i da sviraju samo odabranima“.

–   Samoj muzici ne fali apsolutno ništa, ona je potpuno genijalna i nema potrebe da se menja, popravlja ili kombinuje sa drugim stilovima da bi bila atraktivna. Ali način na koji se ta ista muzika predstavlja mora da bude otvoreniji, pristupačniji, jer ćemo zbog želje da sačuvamo klasiku, i uvijajući je u rigidnu, preozbiljnu formu, postići sasvim suprotan efekat i doprineti njenom izumiranju- rekao je Stefan Milenković u svojoj besedi, zbog koje je, kako se našalio, više nervozan nego što će biti u subotu na svom koncertu.

–   Reč „beseda“ mi je zvučala ozbiljno, pa sam odmah zaključio da moram da budem ozbiljan, da se ozbiljno obučem, definitivno očešljam, izglancam cipele i da naravno ne sme da mi se desi da budem izgužvan – nasmejao je ovaj violinista Negotince i njihove goste, koje je pozdravio i dr Vlajko Đorđević, predsednik opštine Negotin.

–  Dragocena je svaka dobronamerna ideja koja bi doprinela da festival koji se održava u čast najznačajnijem srpskom kompozitoru napreduje, kako bi prešao upravo Mokranjčev put, od malog Negotina do velikih svetskih metropola – predložio je dr Đorđević.

O tradiciji koja nam nalaže da čuvamo svoj jezik, pesmu i običaje govorio je i ministar kulture Predrag Marković, koji je u dvorištu Mokranjčeve kuće i zvaničo otvorio negotinske muzičke svečanosti.

–    Mokranjac je našao način da sačuva autentičnu poruku i zvuk muzičkih prostora sa kojih stiže i da stavi u formu koju ceo svet razume i prepoznaje. Kriza je nema para, ali nam novac ne treba da sačuvamo ono što ne košta, pesmu, način spremanja jela, način na koji se oblačimo i da naučimo mlađe da to vredi, da i oni čuvaju svoje običaje, svoju pesmu – dodao je ministar.

U najmuzikalnijem dvorištu u Srbiji zaorila se, potom, Oda Negotina, Šesta Mokranjčeva rukovet u interpretaciji horova negotinske Muzičke škole „Stevan Mokranjac“, Crkve „Sveta Trojica“ i horova, učesnika tradicionalnog „Natpevavanja“ iz Srbije, Belorusije, Makedonije i Slovenije, kojim je dirigovala Suzana Kostić, dirigent Akademskog hora SKC Univerziteta u Nišu.

Suzana Mihajlović-Jovanović
„Večernje novosti